Śluby panieńskie - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aniela usłyszała, iż ktoś się do nich zbliża, postanowili więc dokończyć pisanie później.

Aniela została sama, pogrążona w smutku i melancholii, zauroczona stylem Gucia.

Scena 6 –
Pani Dobrójka dowiedziała się od Klary o zamiarach małżeństwa dziewczyny z Radostem. Zastanawiała się, co o tym myśleć. Zamiar ten potwierdziła Aniela, która widziała sprzeczkę stryja z bratankiem.
Dobrójska postanowiła jednak jeszcze spytać o wszystko ojca Klary.

Scena 7 –
Dobrójska rozmawiała z Klarą o tej sytuacji. Uznała, iż jeśli to ojciec tak postanowił, to małżeństwa nie da się uniknąć. Stwierdziła, iż decyzję tę ojciec mógł podjąć, gdy zobaczył, jak źle traktuje ona Albina. Nagle pojawił się Radost i rozmowa została przerwana.

Scena 8 –
Radost zaczął rozmawiać z Klarą. Ta wyznała mu, iż jeśli zostanie wydana za maż wbrew swej woli, to będzie tak krnąbrna i złośliwa, jak tylko można być, będzie też dręczyć swego męża dopóki jej starczy sił. Radost, nie zdając sobie sprawy z tego, iż padł ofiarą intrygi, zaczął się z panną przekomarzać, ta zaś uważała, iż mówi on o ich sytuacji po ślubie. Radost żartował nawet, iż nadaje się na pana młodego. Gdy odchodził, obiecał jej, iż sprowadzi do niej Albina.
Klara zaś pozostała w przekonaniu, iż Radost rzeczywiście stara się o jej rękę.

Scena 9 –
Aniela zwierzyła się Klarze, iż wzbierały w niej gorące uczucia do Gustawa, gdy ten dyktował jej miłosny list do swej ukochanej.
Klara natomiast nie słuchała uważnie, miała bowiem swój wielki problem. Pocieszało ją tylko to, że był jeszcze Albin. Gdy powiedziała o tym przyjaciółce, dowiedziała się, iż Albin rzeczywiście kocha Anielę, a nie ją. Utwierdziło to Klarę w przekonaniu o niestałości mężczyzn. Chciała usłyszeć od Anieli, iż potwierdza złożone ślubowanie, ta jednak nie dała jej odpowiedzi. Po rozmowie obie panny poszły na obiad.

Akt 5 –

Scena 1 –
Radost był bardzo zdziwiony, iż przy obiedzie każdy był obrażony na kogoś i siedział smutny. Dziwiło go też, iż Dobrójska zdawała się być na niego obrażona. Nawet Albin siedział spokojny i nie wzdychał do Klary.

Radost uznał, iż musiała to byś sprawka Gucia, ten jednak do niczego się nie przyznał.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Śluby panieńskie - cytaty
2  Śluby panieńskie komedią o miłości oraz komedią miłości
3  Bohaterowie Ślubów panieńskichKomentarze
artykuł / utwór: Śluby panieńskie - streszczenie


 • Scena 3 – Do salonu wbiegła Klara, widząc jednak, iż przebywa w nim – obok Albina - też Gucio, udała, iż szuka Anieli. Gucio zauważył jej zmieszanie, powiedział o tym, Albinowi i polecił mu, by ten usiadł z boku i spokojnie czekał. Gustaw natomiast obiecał mu, iż z nią porozmawia. Podszedł do Klary i zaczął z niej kpić, nazywając ją swą stryjenką. Widząc, iż zaczęła płakać wyznał jej swą miłość do Anieli. Powiedział też, iż nie jest pewniej jej uczuć. Klara zaś wyznała mu, iż Aniela też coś do niego czuje. Klara również poprosiła go o radę i pomoc. Gucio spytał ją, co czuje do Albina. Ta wyznała, iż jest mu przychylna, mimo że do niedawna nim gardziła. Gucio powiedział jej, iż jest bardzo niekonsekwentna w swych uczuciach, co zawsze zarzucała mężczyznom. Po chwili Gustaw wyszedł, zostawiając Klarę i Albina samych. Scena 4 – Klara zrozumiała szyderstwo, jakie w swych ostatnich słowach zawarł Gucio i zaczęła się żalić Albinowi. Ten z początku nic nie odpowiadał. Po chwili Klara poprosiła go o pomoc i opowiedziała mu o planowanym małżeństwie jej i Radosta. Albin nie mógł tego znieść, wybiegł zagniewany i zaczął grozić Radostowi. Klara bezskutecznie chciała go zatrzymać przekonana, iż ten go zabije. Scena 5 – Radost dowiedział się od panien o całej intrydze i bardzo się rozgniewał na Gucia. Zaczął go szukać, chcąc wszystko wyjaśnić. Jeszcze większy gniew wzbudził w nim Albin, który chciał się z nim pojedynkować. Dobrójska i Aniela chciały powstrzymać Radosta, by w przypływie gniewu nie skrzywdził bratanka. Scena 6 – Aniela, myśląc że jest sama – mówiła do siebie, iż jest jej przykro, że Gucio odejdzie i o niej zapomni, a ona zostanie całkiem sama i smutna. Wtem pokazał się Gucio i spytał Anielę, czy go kocha. Gdy ona to potwierdziła, on też wyznał jej miłość i wyjaśnił, iż to on był autorem intrygi. Stwierdził jednak, iż się opłaciła, gdyż połączyła obie pary. TO MA BYĆ NIBY CIEKAWE!!! CHYBA NIE TAK MYŚLĄ CI DEBILE CO PISALI WCZEŚNIEJ
  lol face (Kamiljakubik098 {at} gmail.com)

 • Po przeczytaniu tego streszczenia, złapałem się za głowę, myśląc ile czasu zajęło Fredrze wymyślenie takiego gówna... Ale również samo streszczenie zniechęciło mnie, żeby przeczytać tą książkę.
  lol face (Kamiljakubik098 {at} gmail.com)

 • Uważam , że streszczenie jest niezłe.Nie rozumiem tylko jak można nie mieć czasu na przeczytanie tak krótkiej lektury...Przecież to prawie tyle , co to streszczenie ;p Adijos :)
  Ola ()

 • Świetne streszczenie. Jasno napisane, bardzo zrozumiałe, niezbyt długie i szybko się czyta :) Książka wydaje mi się bardzo ciekawa, szkoda że nie mam czasu jej przeczytać ;/
  Lolita ()

 • ksiazki nie czytalem wyglada fajnie to streszczonko ale ile tych intryg co chwile jakas jezu musze przeczytac jeszcze ze 2 razy w SoboTĘ MATURA!!!:) 10 minut temu zaczelem robic prezentację:) od przeczytacnia tej lektury xD
  Grzesiek ()

 • bardzo dobrze napisane, czytałam samą książkę jakieś 2 tygodnie temu, i teraz dla przypomnienia streszczenie:) uważam że wszystko zostało sumiennie w nim zawarte :)
  karolajna ;) ()

 • Po przeczytaniu tego streszczenia, złapałem się za głowę, myśląc ile czasu zajęło Fredrze wymyślenie takiej intrygi... Ale również samo streszczenie zachęciło mnie, żeby przeczytać samą książkę.
  Gazul ()

 • haha:P ale to śmieszne xD i takie porozrzucane:P ale powiem Wam ze ksiazka musi być ciekawa :D może i bym ją nawet przeczytał...ale z braku czasu takiej opcji nie ma;] ale streszczenie bardzo wciągające i ogólnie myślę ze dokładne...ale tu powinny wypowiedziec się osoby które przeczytały książkę i streszczenie. Pozdro:)
  artur ()

 • Szczerze, ta książka jest fajna, ale strasznie pogmatwana..:P ale warto przeczytać streszczenie po przeczytaniu książki, bo można wszystko sobie poukaładać po kolei..:) Streszczenie super!:]
  Karcia;* ()

Tagi: