Śluby panieńskie - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aniela usłyszała, iż ktoś się do nich zbliża, postanowili więc dokończyć pisanie później.

Aniela została sama, pogrążona w smutku i melancholii, zauroczona stylem Gucia.

Scena 6 –
Pani Dobrójka dowiedziała się od Klary o zamiarach małżeństwa dziewczyny z Radostem. Zastanawiała się, co o tym myśleć. Zamiar ten potwierdziła Aniela, która widziała sprzeczkę stryja z bratankiem.
Dobrójska postanowiła jednak jeszcze spytać o wszystko ojca Klary.

Scena 7 –
Dobrójska rozmawiała z Klarą o tej sytuacji. Uznała, iż jeśli to ojciec tak postanowił, to małżeństwa nie da się uniknąć. Stwierdziła, iż decyzję tę ojciec mógł podjąć, gdy zobaczył, jak źle traktuje ona Albina. Nagle pojawił się Radost i rozmowa została przerwana.

Scena 8 –
Radost zaczął rozmawiać z Klarą. Ta wyznała mu, iż jeśli zostanie wydana za maż wbrew swej woli, to będzie tak krnąbrna i złośliwa, jak tylko można być, będzie też dręczyć swego męża dopóki jej starczy sił. Radost, nie zdając sobie sprawy z tego, iż padł ofiarą intrygi, zaczął się z panną przekomarzać, ta zaś uważała, iż mówi on o ich sytuacji po ślubie. Radost żartował nawet, iż nadaje się na pana młodego. Gdy odchodził, obiecał jej, iż sprowadzi do niej Albina.
Klara zaś pozostała w przekonaniu, iż Radost rzeczywiście stara się o jej rękę.

Scena 9 –
Aniela zwierzyła się Klarze, iż wzbierały w niej gorące uczucia do Gustawa, gdy ten dyktował jej miłosny list do swej ukochanej.
Klara natomiast nie słuchała uważnie, miała bowiem swój wielki problem. Pocieszało ją tylko to, że był jeszcze Albin. Gdy powiedziała o tym przyjaciółce, dowiedziała się, iż Albin rzeczywiście kocha Anielę, a nie ją. Utwierdziło to Klarę w przekonaniu o niestałości mężczyzn. Chciała usłyszeć od Anieli, iż potwierdza złożone ślubowanie, ta jednak nie dała jej odpowiedzi. Po rozmowie obie panny poszły na obiad.

Akt 5 –

Scena 1 –
Radost był bardzo zdziwiony, iż przy obiedzie każdy był obrażony na kogoś i siedział smutny. Dziwiło go też, iż Dobrójska zdawała się być na niego obrażona. Nawet Albin siedział spokojny i nie wzdychał do Klary.

Radost uznał, iż musiała to byś sprawka Gucia, ten jednak do niczego się nie przyznał.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Komedia jako gatunek
2  Kompozycja „Ślubów panieńskich”
3  Śluby panieńskie komedią o miłości oraz komedią miłościKomentarze
artykuł / utwór: Śluby panieńskie - streszczenie


 • Witam...Sandra, ludzie ktorzy wybierali to opowiadanie zaliczajace je do lektur szkolnych sa naprawde bardziej rozgarnieci niz Ty..wiec Twoj komentarz jest nie na miejscu.Piszac "gowno"co stylistycznie jest nie poprawne, obrazasz i okazujesz brak szacunku dla czyjejs pracy.Ogolnie streszczcenie napisane bardzo dobrze:)
  Daniel (lp1cnapieralski {at} vp.pl)

 • Fajnie sie cfzyta to strzeszczenie. Szczerze nie luvie ksiazek ale ta mnie zaciekawila. tylko to ze tak wszystko wychodzilo Guciowi mnie troche odpycha....troche jak scenariusz telenoweli :/ ale ogolnie ok a streszczenie swietne
  Pętlik ()

 • Streszczenie jest dobre :P Ale te wszystkie sytuacje w książce śmieszniej wyglądały ;P To jest chyba jedna z naprawdę nielicznych książek jakie mi się spodobały:)
  Gienia ()

 • nienormlany on jest;/ nienawidze go;/ schizowany gosciu wymyslajac to cos, ale w sumie niech se to wymysla ale dlaczego my mamy cierpiec i czytac to gowno??
  sandra (sandra0072 {at} o2.pl)

 • Czytałam książkę ale to było dawno bo w drugiej klasie.Teraz przypominam sobie lektury i ta stronka bardzo mi w tym pomaga.Jest po prostu boska.A książka moim zdaniem najlepsza z całego liceum.Polecam przeczytać książkę naprawdę super:)Pozdro dla wszystkich maturzystów 2007:)
  Gosia ()

 • o rany ale fredro mial pomysl, ciekawe ile siedzial nad wymysleniem takiej intrygi:D bardzo dobre streszczenie(jak zreszta wszystkie tu) pozdrawiam ;D
  adie ()

 • Streszczenie fajne, milo sie czyta..ale jak omawialismy lekture chronologicznie...to wedlug tego jakos jest nie pokolei.... ;p ale ogolnie jest dobre :D
  Milka ()

 • bardzo dobre streszczenie,miejmy nadzieję ,że pomoże mi pozytywnie napisać sprawdzian.Kiedy znajdę chwilkę czasu z przyjemnością przeczytam całą nowelę.gratuluję ,,odwalena,,dobrej roboty
  Matiz ()

 • Serdecznie dzieki za te streszczenie! Za chwilke ide na konkurs o twórczości A. Fredry i Śluby Panieńskie są wymagane, a nie miałam czasu przeczytać :D Jeszcze raz dzięki! :D
  Markotka (bizuteria {at} op.pl)

 • Jesli to jest streszczeniem ksiażki, i jest to w taki sposóbv pogmatwane,to jaka jest ksiazka...Chyba się przekonam .. Ogólnie to brecht.Podobało mi sie streszczenie :)
  Karolynka ()

 • Steszczenie dobre bo czyta sie szybko i w miare przyjemnie natomiast pokrecone to jak baranie rogi :PPP Hehe ale mam nadzieje ze przyda sie na lekcji :)
  Clauditka69 ()

 • macie najlepsze streszczenia ;) dzieki! warto sobie po przeczytaniu książki ułożyć wszystko w główce
  Ecia ()

 • moze być, ale nie preferuje takich czytanek bo są do bani...narka
  Paweł (cichy10 {at} poczta.onet.pl)

 • Dzieki wielkie ---->streszczenie w deche !!! panowie/panie tak dalej !! :D:D:D
  Szymon ()

 • Jej, super.Przyznam,że streszczenie mnie bardzo zaciekawiło i jutro chyba się wezmę za książke,pozdrawiam pa
  KasiQlka ()


Tagi: