Śluby panieńskie - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy Albin odszedł, Gucio był bardzo z siebie zadowolony. Uznał, iż nawet jeśli Klara nie pokocha Albina, to i tak się nim zaciekawi (stanie się bowiem całkiem inny niż każdego dnia), co pozwoli Guciowi powoli podbijać Anielę.

Scena 3 –
Gustaw w rozmowie z Anielą wyznał jej, iż udało mu się załagodzić stryja, który niewiele z ich rozmowy słyszał. Następnie poprosił ją, by pomogła mu napisać list do ukochanej, ponieważ sam ma skaleczoną rękę i nie może tego zrobić bez jej pomocy.

Aniela z początku czuła się skrępowana, gdyż miała pisać miłosne wyznanie Gucia. Wyznała też mu, iż nie wierzy w szczere i wieczne uczucie. Gustaw oponował, według niego istniały bowiem dusze dla siebie stworzone, które się zawsze połączą, bez względu na przeszkody.

Pokusił się też o wyznanie, iż Klara w końcu spotka mężczyznę, którego pokocha i zmusi ją to do złamania swych ślubów. Jego zdaniem miał to być Radost. Powiedział też, iż sprawa tego mariażu jest już załatwiona i nie ma od tego odwrotu. Według Gucia małżeństwo to ułożył ojciec dziewczyny, który był chciwy na pieniądze starego Radosta.

Aniela w końcu zgodziła się pisać w imieniu Gucia, ten wiec poszedł po papier i pióro. Aniela została sama i stwierdziła, iż łatwo jest nienawidzić mężczyzny, gdy kobietę zdradzi, gdy zaś jest dla niej miły, to łatwo go kochać.

Scena 4 –
Aniela powiedziała Klarze o rzekomo planowanym małżeństwie jej i Radosta. Z początku Klara nie chciała temu wierzyć, potem jednak doszła do wniosku, iż jej ojciec był do tego zdolny.

Klara postanowiła poradzić się więc pani Dobrójskiej. Postanowiła też, że – by uniknąć tego związku – gotowa będzie pójść do klasztoru lub wyjść za Albina.

Scena 5 –
Gustaw wrócił do Anieli i wręczył jej przybory do piania. Dziewczyna powiedziała mu, iż musiała zdradzić Klarze plany dotyczące jej małżeństwa z Radostem.

Gustaw zaś wyznał Anieli po chwili, iż z pewnością kocha się w niej Albin, który wzdycha do Klary tylko dla pozoru. Prawdopodobnie – zdaniem Gucia – zmienił obiekt swych uczuć, gdyż Klara była dla niego zbyt oschła i niedostępna.

Gucio zaczął dyktować Anieli czułe słowa swego listu. Aniela co chwilę chciała przerwać pisanie, młodzieniec jednak skutecznie zachęcał ją do kontynuowania. Gdy Gucio zaczął dyktować fragment mówiący o jej niechęci wobec niego, postanowiła zamienić słowo nienawidzi na sprzyja. Po chwili, pod wpływem nagłego przypływu uczuć, Gucio wyznał Anieli swą miłość, szybko jednak się otrząsnął i wytłumaczył, że były to uczucia, które chciałby skierować do adresatki listu. Poprosił Anielę o pomoc w doborze odpowiednich słów, które wyraziłyby jego miłość.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Śluby panieńskie jako sztuka teatralna
2  Śluby panieńskie polemiką z romantycznymi ideałami
3  Bohaterowie Ślubów panieńskichKomentarze
artykuł / utwór: Śluby panieńskie - streszczenie


 • Witam...Sandra, ludzie ktorzy wybierali to opowiadanie zaliczajace je do lektur szkolnych sa naprawde bardziej rozgarnieci niz Ty..wiec Twoj komentarz jest nie na miejscu.Piszac "gowno"co stylistycznie jest nie poprawne, obrazasz i okazujesz brak szacunku dla czyjejs pracy.Ogolnie streszczcenie napisane bardzo dobrze:)
  Daniel (lp1cnapieralski {at} vp.pl)

 • Fajnie sie cfzyta to strzeszczenie. Szczerze nie luvie ksiazek ale ta mnie zaciekawila. tylko to ze tak wszystko wychodzilo Guciowi mnie troche odpycha....troche jak scenariusz telenoweli :/ ale ogolnie ok a streszczenie swietne
  Pętlik ()

 • Streszczenie jest dobre :P Ale te wszystkie sytuacje w książce śmieszniej wyglądały ;P To jest chyba jedna z naprawdę nielicznych książek jakie mi się spodobały:)
  Gienia ()

 • nienormlany on jest;/ nienawidze go;/ schizowany gosciu wymyslajac to cos, ale w sumie niech se to wymysla ale dlaczego my mamy cierpiec i czytac to gowno??
  sandra (sandra0072 {at} o2.pl)

 • Czytałam książkę ale to było dawno bo w drugiej klasie.Teraz przypominam sobie lektury i ta stronka bardzo mi w tym pomaga.Jest po prostu boska.A książka moim zdaniem najlepsza z całego liceum.Polecam przeczytać książkę naprawdę super:)Pozdro dla wszystkich maturzystów 2007:)
  Gosia ()

 • o rany ale fredro mial pomysl, ciekawe ile siedzial nad wymysleniem takiej intrygi:D bardzo dobre streszczenie(jak zreszta wszystkie tu) pozdrawiam ;D
  adie ()

 • Streszczenie fajne, milo sie czyta..ale jak omawialismy lekture chronologicznie...to wedlug tego jakos jest nie pokolei.... ;p ale ogolnie jest dobre :D
  Milka ()

 • bardzo dobre streszczenie,miejmy nadzieję ,że pomoże mi pozytywnie napisać sprawdzian.Kiedy znajdę chwilkę czasu z przyjemnością przeczytam całą nowelę.gratuluję ,,odwalena,,dobrej roboty
  Matiz ()

 • Serdecznie dzieki za te streszczenie! Za chwilke ide na konkurs o twórczości A. Fredry i Śluby Panieńskie są wymagane, a nie miałam czasu przeczytać :D Jeszcze raz dzięki! :D
  Markotka (bizuteria {at} op.pl)

 • Jesli to jest streszczeniem ksiażki, i jest to w taki sposóbv pogmatwane,to jaka jest ksiazka...Chyba się przekonam .. Ogólnie to brecht.Podobało mi sie streszczenie :)
  Karolynka ()

 • Steszczenie dobre bo czyta sie szybko i w miare przyjemnie natomiast pokrecone to jak baranie rogi :PPP Hehe ale mam nadzieje ze przyda sie na lekcji :)
  Clauditka69 ()

 • macie najlepsze streszczenia ;) dzieki! warto sobie po przeczytaniu książki ułożyć wszystko w główce
  Ecia ()

 • moze być, ale nie preferuje takich czytanek bo są do bani...narka
  Paweł (cichy10 {at} poczta.onet.pl)

 • Dzieki wielkie ---->streszczenie w deche !!! panowie/panie tak dalej !! :D:D:D
  Szymon ()

 • Jej, super.Przyznam,że streszczenie mnie bardzo zaciekawiło i jutro chyba się wezmę za książke,pozdrawiam pa
  KasiQlka ()


Tagi: