Śluby panieńskie - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy Albin odszedł, Gucio był bardzo z siebie zadowolony. Uznał, iż nawet jeśli Klara nie pokocha Albina, to i tak się nim zaciekawi (stanie się bowiem całkiem inny niż każdego dnia), co pozwoli Guciowi powoli podbijać Anielę.

Scena 3 –
Gustaw w rozmowie z Anielą wyznał jej, iż udało mu się załagodzić stryja, który niewiele z ich rozmowy słyszał. Następnie poprosił ją, by pomogła mu napisać list do ukochanej, ponieważ sam ma skaleczoną rękę i nie może tego zrobić bez jej pomocy.

Aniela z początku czuła się skrępowana, gdyż miała pisać miłosne wyznanie Gucia. Wyznała też mu, iż nie wierzy w szczere i wieczne uczucie. Gustaw oponował, według niego istniały bowiem dusze dla siebie stworzone, które się zawsze połączą, bez względu na przeszkody.

Pokusił się też o wyznanie, iż Klara w końcu spotka mężczyznę, którego pokocha i zmusi ją to do złamania swych ślubów. Jego zdaniem miał to być Radost. Powiedział też, iż sprawa tego mariażu jest już załatwiona i nie ma od tego odwrotu. Według Gucia małżeństwo to ułożył ojciec dziewczyny, który był chciwy na pieniądze starego Radosta.

Aniela w końcu zgodziła się pisać w imieniu Gucia, ten wiec poszedł po papier i pióro. Aniela została sama i stwierdziła, iż łatwo jest nienawidzić mężczyzny, gdy kobietę zdradzi, gdy zaś jest dla niej miły, to łatwo go kochać.

Scena 4 –
Aniela powiedziała Klarze o rzekomo planowanym małżeństwie jej i Radosta. Z początku Klara nie chciała temu wierzyć, potem jednak doszła do wniosku, iż jej ojciec był do tego zdolny.

Klara postanowiła poradzić się więc pani Dobrójskiej. Postanowiła też, że – by uniknąć tego związku – gotowa będzie pójść do klasztoru lub wyjść za Albina.

Scena 5 –
Gustaw wrócił do Anieli i wręczył jej przybory do piania. Dziewczyna powiedziała mu, iż musiała zdradzić Klarze plany dotyczące jej małżeństwa z Radostem.

Gustaw zaś wyznał Anieli po chwili, iż z pewnością kocha się w niej Albin, który wzdycha do Klary tylko dla pozoru. Prawdopodobnie – zdaniem Gucia – zmienił obiekt swych uczuć, gdyż Klara była dla niego zbyt oschła i niedostępna.

Gucio zaczął dyktować Anieli czułe słowa swego listu. Aniela co chwilę chciała przerwać pisanie, młodzieniec jednak skutecznie zachęcał ją do kontynuowania. Gdy Gucio zaczął dyktować fragment mówiący o jej niechęci wobec niego, postanowiła zamienić słowo nienawidzi na sprzyja. Po chwili, pod wpływem nagłego przypływu uczuć, Gucio wyznał Anieli swą miłość, szybko jednak się otrząsnął i wytłumaczył, że były to uczucia, które chciałby skierować do adresatki listu. Poprosił Anielę o pomoc w doborze odpowiednich słów, które wyraziłyby jego miłość.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


  Dowiedz się więcej
1  Śluby panieńskie polemiką z romantycznymi ideałami
2  Śluby panieńskie - cytaty
3  Język komedii oraz rodzaje komizmuKomentarze
artykuł / utwór: Śluby panieńskie - streszczenie


 • Scena 3 – Do salonu wbiegła Klara, widząc jednak, iż przebywa w nim – obok Albina - też Gucio, udała, iż szuka Anieli. Gucio zauważył jej zmieszanie, powiedział o tym, Albinowi i polecił mu, by ten usiadł z boku i spokojnie czekał. Gustaw natomiast obiecał mu, iż z nią porozmawia. Podszedł do Klary i zaczął z niej kpić, nazywając ją swą stryjenką. Widząc, iż zaczęła płakać wyznał jej swą miłość do Anieli. Powiedział też, iż nie jest pewniej jej uczuć. Klara zaś wyznała mu, iż Aniela też coś do niego czuje. Klara również poprosiła go o radę i pomoc. Gucio spytał ją, co czuje do Albina. Ta wyznała, iż jest mu przychylna, mimo że do niedawna nim gardziła. Gucio powiedział jej, iż jest bardzo niekonsekwentna w swych uczuciach, co zawsze zarzucała mężczyznom. Po chwili Gustaw wyszedł, zostawiając Klarę i Albina samych. Scena 4 – Klara zrozumiała szyderstwo, jakie w swych ostatnich słowach zawarł Gucio i zaczęła się żalić Albinowi. Ten z początku nic nie odpowiadał. Po chwili Klara poprosiła go o pomoc i opowiedziała mu o planowanym małżeństwie jej i Radosta. Albin nie mógł tego znieść, wybiegł zagniewany i zaczął grozić Radostowi. Klara bezskutecznie chciała go zatrzymać przekonana, iż ten go zabije. Scena 5 – Radost dowiedział się od panien o całej intrydze i bardzo się rozgniewał na Gucia. Zaczął go szukać, chcąc wszystko wyjaśnić. Jeszcze większy gniew wzbudził w nim Albin, który chciał się z nim pojedynkować. Dobrójska i Aniela chciały powstrzymać Radosta, by w przypływie gniewu nie skrzywdził bratanka. Scena 6 – Aniela, myśląc że jest sama – mówiła do siebie, iż jest jej przykro, że Gucio odejdzie i o niej zapomni, a ona zostanie całkiem sama i smutna. Wtem pokazał się Gucio i spytał Anielę, czy go kocha. Gdy ona to potwierdziła, on też wyznał jej miłość i wyjaśnił, iż to on był autorem intrygi. Stwierdził jednak, iż się opłaciła, gdyż połączyła obie pary. TO MA BYĆ NIBY CIEKAWE!!! CHYBA NIE TAK MYŚLĄ CI DEBILE CO PISALI WCZEŚNIEJ
  lol face (Kamiljakubik098 {at} gmail.com)

 • Po przeczytaniu tego streszczenia, złapałem się za głowę, myśląc ile czasu zajęło Fredrze wymyślenie takiego gówna... Ale również samo streszczenie zniechęciło mnie, żeby przeczytać tą książkę.
  lol face (Kamiljakubik098 {at} gmail.com)

 • Uważam , że streszczenie jest niezłe.Nie rozumiem tylko jak można nie mieć czasu na przeczytanie tak krótkiej lektury...Przecież to prawie tyle , co to streszczenie ;p Adijos :)
  Ola ()

 • Świetne streszczenie. Jasno napisane, bardzo zrozumiałe, niezbyt długie i szybko się czyta :) Książka wydaje mi się bardzo ciekawa, szkoda że nie mam czasu jej przeczytać ;/
  Lolita ()

 • ksiazki nie czytalem wyglada fajnie to streszczonko ale ile tych intryg co chwile jakas jezu musze przeczytac jeszcze ze 2 razy w SoboTĘ MATURA!!!:) 10 minut temu zaczelem robic prezentację:) od przeczytacnia tej lektury xD
  Grzesiek ()

 • bardzo dobrze napisane, czytałam samą książkę jakieś 2 tygodnie temu, i teraz dla przypomnienia streszczenie:) uważam że wszystko zostało sumiennie w nim zawarte :)
  karolajna ;) ()

 • Po przeczytaniu tego streszczenia, złapałem się za głowę, myśląc ile czasu zajęło Fredrze wymyślenie takiej intrygi... Ale również samo streszczenie zachęciło mnie, żeby przeczytać samą książkę.
  Gazul ()

 • haha:P ale to śmieszne xD i takie porozrzucane:P ale powiem Wam ze ksiazka musi być ciekawa :D może i bym ją nawet przeczytał...ale z braku czasu takiej opcji nie ma;] ale streszczenie bardzo wciągające i ogólnie myślę ze dokładne...ale tu powinny wypowiedziec się osoby które przeczytały książkę i streszczenie. Pozdro:)
  artur ()

 • Szczerze, ta książka jest fajna, ale strasznie pogmatwana..:P ale warto przeczytać streszczenie po przeczytaniu książki, bo można wszystko sobie poukaładać po kolei..:) Streszczenie super!:]
  Karcia;* ()

Tagi: