Aleksander Fredro - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aleksander Fredro urodził się w 1793 roku w Surochowie, był jednym z dziewięciorga dzieci Jacka i Marianny Fredrów. Całe swe dzieciństwo spędził w Beńkowej Wiszni. Po śmierci matki przeniósł się do Lwowa.

Gdy Fredro miał 16 lat, zaciągnął się do wojska i wziął udział w kampanii moskiewskiej wraz z wojskiem Napoleona, za co później otrzymał order Virtuti Militari. Potem wziął również udział w kampanii pruskiej i francuskiej. Oznaczono go Legią Honorową.

W 1822 roku Fredro otrzymał tytuł hrabiowski. W 1828 roku umarł jego ojciec, zaś Aleksander wziął ślub z Zofią hrabiną Skarbkową. Ich syn był również komediopisarzem.

W czasie powstania listopadowego, uciekając przed epidemią cholery, państwo Fredrowie wyjechali do Wiednia. W latach 1832 – 1835 wydał najbardziej znane komedie: Zemstę, Pana Jowialskiego, Dożywocie i Śluby panieńskie. Również w 1835 roku ukazał się w prasie artykuł napisany przez Goszczyńskiego, który krytykował Fredrę i sprawił, iż ten na jakiś czas zniknął z życia towarzyskiego i literackiego. Fredrze zarzucano m.in. „nienarodowość” jego komedii, brak w nich patosu i wyniosłości, która winna – zdaniem adwersarzy – charakteryzować twórczość doby romantycznej.

W 1837 roku Fredrom urodziła się córka – Zofia, późniejsza malarka i literatka. Dwa lata później Fredro zapisał w swych notatkach, iż kończy tworzyć. W tym samym czasie ataki na jego osobę zaczęły się nasilać.

W 1848 roku brał udział we Wiośnie Ludów we Lwowie. W 1849 roku do Francji wyemigrował syn Fredry, a Aleksander dołączył do niego wraz z żoną rok później. W 1851 roku twórca wyjechał z Francji do Brukseli, jednak już w następnym roku powrócił do Paryża. Tam też zaczął ponownie pisać.

W 1857 roku osiadł we Lwowie. W 1861 roku został posłem do pierwszego w Galicji autonomicznego sejmu. W 1865 roku ogłoszony został honorowym obywatelem miasta Lwowa.

Dwa lata później napisał swoja ostatnią komedię – Ostatnią wolę. Zmarł 15 lipca 1876 roku we Lwowie, pochowano go w rodzinnym grobie w Rudkach.


Cechy twórczości
W jego twórczości można zauważyć dwa okresy – pierwszy ograniczony jest datami 1818 – 1835, drugi zaś – zaczyna się od 1855 roku.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie Ślubów panieńskich
2  Geneza „Ślubów panieńskich”
3  Kompozycja „Ślubów panieńskich”Komentarze
artykuł / utwór: Aleksander Fredro - życiorys


 • jest tu naparwde napisane to co powinien wiedziec kazdy Polak krótko i zwiezle no i do rzeczy !
  kaska ()

 • Ciekawa stronka...krótko a konkretnie ;D
  Agata (agi135 {at} poczta.onet.pl)

 • Powinno się znależć więcej ciekawych informacji!!
  Daria (dariaipiotrek {at} 02.pl)

 • w jakiejs fachowej literaturze przeczytałem ze jakby artykuły pisane były czarną czcionką na zielonym tle mielibysmy duzo wieksza szanse zapamietania wiekszej ilosci informacji.....dobra stronka KROTKO TEMATYCZNIE to co bryki lubią najbardziej;p
  hedonista (cudowny.dzieciak {at} vp.pl)


Tagi: